Pałac w Wybczu

Oceń ten artykuł
(2 głosów)


Neogotycki pałac w Wybczu został zbudowany w latach 1854-61 z fundacji Carla Parparta, który nabył wieś 3 stycznia 1810 roku. Budynek zaprojektował znany toruński architekt Martiny na planie prostokąta, murowany z cegły i otynkowany, na wysokiej podmurówce z kamienia, podpiwniczony, z niesymetrycznie ulokowanym ryzalitem wejściowym.

Pałac został przebudowany, uproszczony i pozbawiony wielu zdobień w 1948 r. kiedy adaptowano go na szkołę. Wokół pałacu, na zrębach wcześniejszego założenia ogrodowego, rozciąga się dworski park krajobrazowy z wieloma gatunkami drzew i krzewów, pomniki przyrody żywej -6 dębów szypułkowych, 4 buki czerwonolistne, lipa drobnolistna i surmia zwyczajna.

Na terenie parku znajdują się szczątki grobowca dawnych właścicieli von Parpartów. Do dziś, zarówno pałac jak i park, znajdują się w użytkowaniu Szkoły Podstawowej w Wybczu.


Więcej w tej kategorii: Kapliczka św. Rozalii »

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.