Kapliczka św. Rozalii

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

 

Z Przecznem związany jest kult św. Rozalii. 

W I połowie XVIII wieku Przeczno ogarnęła epidemia cholery, którą przeżył tylko jeden mieszkaniec wsi.

Uciekającemu do pobliskiego lasku Józefowi Szmani ukazała się św. Rozalia, która wskazała schorowanemu źródełko z wodą.
Józefowi Szmani wróciły siły, a na pamiątkę i z polecenia św. Rozalii wyrył jej twarz na pniu drzewa. Odtąd już żadne choroby nie zagrażały wsi, mimo że w pobliskich miejscowościach epidemie zbierały ofi ary. Mieszkańcy wierzą, że ten fakt zawdzięczają wstawiennictwu, opiece św. Rozalii, która wspólnie ze św. 
Rochem była patronką wzywaną w czasie epidemii. W ostatnich 10 latach nastąpiło ożywienie kultu św. Rozalii, zwłaszcza 4 września, w dniu jej święta. Odnowiona kapliczka św. Rozalii znajduje się w lasku w Przecznie na zachód przy drodze Toruń-Chełmno. Oferta dostępna przez cały rok.

Kontakt:
Parafi a pod wezwaniem Podwyższenia
Krzyża Świętego w Przecznie
proboszcz ks. dr Wacław Dokurno
Przeczno, ul. Św. Rozalii 5
87-152 Łubianka
tel. (56) 678 83 66Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.