Regionalna Izba Historii i Tradycji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Izba powstała dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Łysomice, lokalnych władz oraz darczyńców, którym historia regionu leży szczególnie na sercu. Eksponaty stanowią część gromadzonej latami kolekcji kustosza izby oraz pochodzące od prywatnych osób rekwizyty, które przyczyniły się do powiększenia zasobów.

Większość zebranych i odrestaurowanych eksponatów pochodzi z XIX i pierwszej połowy XX wieku. W bogatych zbiorach eksponatów znajdują się m.in.: oryginalny wózek przesiedleńczy robotników dworsko – folwarcznych, ponad stuletnią wyciskarkę do soków fi rmy Aleksanderwerk, maszyny do szycia fi rm Singier,
Veritas, Neuman i inne sprzęty używane przez dawniejsze gospodynie, bardzo wiekowy eksponat sakralny – około 300-stu letni obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Jedynym i niepowtarzalnym miejscem w regionie przedstawiającym życie codzienne mieszkańców wsi ziemi chełmińskiej sprzed 100 -150 lat jest Regionalna Izba Historii i Tradycji w Łysomicach.

Na Regionalną Izbę Historii i Tradycji składa się rekonstrukcja chałupy wiejskiej, izba szkolna i kilka pomieszczeń z zabytkowymi eksponatami, obrazującymi życie codzienne oraz wystawa sprzętu rolniczego małych gospodarstw rolnych.
Duże emocje budzi partyzancka ziemianka „podcień kuzienny”, kuźnia z ponad 150-cio letnim miechem, narzędziami kowalskimi i wyrobami rękodzieła kowalskiego. W izbie szkolnej znajdują się wiekowe ławy szkolne, kałamarze, obsadki, zabytkowe podręczniki i inne rekwizyty szkolne z początku XX wieku.
Dla grup uczniowskich i dorosłych przygotowane są atrakcje takie jak: ludowe melodyje wykonywane przez grajków wiejskich, jadło biedne i napitki skromne (kawa zbożowa, wafl e, szory i chleb ze smalcem). Pokazy czesania lnu, wyciskania soków, pieczenia wafl i na 100 letniej wafelnicy wg niemieckiego przepisu pozyskanego z okolic Chełmży, jak również wiele innych atrakcji niespotykanych w muzeach. Zatem – „Przystań bracie w zadumie kiedy troszkę sił masz by o własnych korzeniach wspomnieć skromnie choć raz”, piszę w jednym ze swoich wierszy kustosz Adam Kozłowski.
Oferta dostępna jest przez cały rok, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Kontakt:
Adam Kozłowski
Kustosz Regionalnej Izby Historii i Tradycji

ul. Wiśniowa 5, 87-148 Łysomice
kom. 601-262-454
www.wystawalysomice.plEuropejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.