Zespół pałacowo-parkowy w Brąchnówku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Wizytówką miejscowości Brąchnówko, w gminie Chełmża, jest klasycystyczny dworek otoczony parkiem. W Brąchnówku urodził się pierwszy wojewoda pomorski Stefan Łaszewski. Po przejęciu majątku przez rodzinę Czarlińskich Brąchnówko rozbudowano i unowocześniono. Majątek stanowił m.in. dwór, dom zarządcy, budynki gospodarcze, stajnia z wagą dla koni, dom robotników sezonowych, trzy domy czterorodzinne, jeden dom ośmiorodzinny i jeden trójrodzinny, winiarnię, kuźnię i woźniarkę ze spichlerzem.
Dziś Brąchnówko stanowi skromną pozostałość po budynkach gospodarczych i mieszkalnych z XIX w. Park obecnie liczy 1,05 ha. Rosną tu do dziś platany, sosny, kasztanowce, robinia akacjowa i grab pospolity, a w II połowie XIX wieku dosadzono modrzewie, magnolie, lipy, buki zwyczajne, kasztanowce białe, dęby
bezszypułkowe, klony i miłorzęby. W 2008 roku nadano drzewom status Pomników Przyrody oraz oznaczono specjalnymi tabliczkami. Obecnie pałac jest własnością Gminy Chełmża. W pałacu znajdują się m.in. siedziba Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża, biuro Fundacji „Ziemia Gotyku” Lokalna Grupa Działania oraz Wiejskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Edukacja i Przyszłość”. Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża organizuje zwiedzanie pałacu i parku z przewodnikiem dla grup zorganizowanych po wcześniejszym umówieniu z organizatorem. Dodatkową atrakcją jest przygotowanie degustacji lokalnych produktów przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Kontakt:
Justyna Błaszczyk
Centrum Inicjatyw Kulturalnych
Gminy Chełmża

Brąchnówko 18, 87-140 Chełmża
kom. 691 774 376
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.gminachelmza.plEuropejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.