Pałace i dwory w gminie Papowo Biskupie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W gminie Papowo Biskupie znajduje się kilka parków dworskich, wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków i dóbr kultury, w tym najlepiej zachowany kompleks pałacowo-parkowy w Jeleńcu i Storlusie oraz mniej zachowane dwory w Niemczyku, Falęcinie, Nowym Dworze Królewskim, Wrocławkach i Zegartowicach. Zmiany ustrojowe w 1945, które miały ogromny wpływ na dalsze losy pałaców i dworków, przyczyniły się do ich obecnego stanu. Folwarki zarządzane przez Państwo nastawione na produkcję rolną, zaniedbanie, dekapitalizacja to główne powody współczesnego obrazu majątków. Pałace i dwory są zamieszkałe.
Neogotycki pałac nad jeziorem papowskim w Jeleńcu, wzniesiono w trzeciej ćwierci XIX wieku. Pałac stanowi budynek piętrowy, wzniesiony na planie prostokąta, z wyższym, trójbocznym ryzalitem frontowym, poprzedzonym tarasem ze schodami i wieżą od północy.
Pałac w Storlusie pochodzi z końca XIX wieku. Pałace w Jeleńcu i Storlusie są pałacami bliźniaczymi. Pałac w części zamieszkały. Wokół pałaców znajdują się parki z pozostałościami parków krajobrazowych. Uroku dodaje także bezpośrednie sąsiedztwo jeziora Papowskiego, które przyciąga miłośników wędkarstwa. Na plaży znajdującej się przy jeziorze można wypocząć, zrelaksować, zorganizować wspólne ognisko.

Legenda głosi, że w głębinach jeziora znajduje się zatopiony kościół wraz z wiernymi.
Podobno podczas ceremonii jedna z kobiet zaklęła, ponieważ była zniecierpliwiona długo trwającą mszą, w tym samym czasie cały kościół wraz z wiernymi zapadł się pod ziemię a chwilę później dokładnie na tym miejscu powstało jezioro.Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.