Źródełko Świętego Rocha

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Topolnie, nieopodal kościoła polna ścieżka wiedzie w kierunku lasu, na skraju którego, u podnóża wysokiego wzniesienia zwanego wzgórzem św. Rocha, wypływa źródełko, również jego imienia. Przed wiekami tej krystalicznie czystej i orzeźwiającej  wodzie przypisywano właściwości uzdrawiające, dlatego też licznie przybywali tu pielgrzymi z różnych stron, aby zaczerpnąć cudownej wody. Stała tu drewniana kaplica, a przy niej cmentarz, po których do dziś zachowały się tylko pozostałości. Źródełko jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Woda stąd niestety nie jest już zdatna do picia ze względu na zawartość związków żelaza, które wytrącają się w postaci osadów.


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.