Loading
http://szlaktradycji.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/1-dziedictwogk-is-124.jpglink
http://szlaktradycji.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/produkty-lokalne-2agk-is-124.jpglink
http://szlaktradycji.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/turystyka-wiejska-2gk-is-124.jpglink
http://szlaktradycji.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/imprezy-cykliczne-2cgk-is-124.jpglink
http://szlaktradycji.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baner-str-gl1gk-is-124.jpglink
http://szlaktradycji.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/jarmark 2014gk-is-124.jpglink

«
»
  1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5

Piknik Napoleoński w Ostromecku - relacja 2014

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Piknik Napoleoński czyli ostatni zajazd w Mozgowinie i z carskimi wojskami zwycięskiej bitwy historyja.

W weekend 5-6 lipca odbył się w Mozgowinie k/Ostromecka 3 Piknik Napoleoński. W miejscu tym w 1812 r. Napoleon przeprawiał się z wojskami przez Wisłę idąc na Moskwę.

Podczas tegorocznego pikniku wojska polsko-francuskie na łąkach przy wale starły się z wojskami rosyjskimi. Wściekle waliły harmaty, dym z muszkietów snuł się po polu bitwy, rżały konie pod nogami szwoleżerów. A wszystko to można było podziwiać siedząc wygodnie na wałach. Jeśli ktoś miał ochotę mógł wejść do obozu żołnierzy, gdzie między namiotami gotowano strawę: wędzonki, ryby z najlepszych stawów Rzeczypospolitej, domowy chleb, jagnięcina (najlepsza na nizinach), piwo i jego ubogi krewny jegomość podpiwek, wina, wyśmienite sery, lody z chłopskiej zagrody... O żołnierzy i gawiedź zadbali wójtowie Zakola Dolnej Wisły. Specjalne huwce kucharek przygotowały wielki kotły z zupami. Wrzucając kupon przy kotle można było oddać głos na najlepszą zupę. Zwyciężyła klopsowa z Kijewa Królewskiego.

Ale zjeść zupę w spokoju było niełatwo. A to żołnierz francuski obraził polskiego szlachetkę z Chorągwi Zaciężnej Ziemi Radziejowskiej, a to towarzysz z Chorągwi Jakuba Wejchera ubliżył Bohunowi i... już się brali za szable! Szczęk oręża i niespodziewane huki wystrzałów towarzyszyły uczestnikom imprezy na każdym kroku.

Na wszystko to ze spokojem patrzył Napoleon Piotr Lenart Bonaparte, pomysłodawca i „spirytus movens” całej imprezy. Godził zwaśnionych żołnierzy, rozstawiał hufce i armaty, obmyślał strategię bitwy. Aż w końcu dał rozkaz do ataku… Niech Cię Zakole!

GALERIA

RELACJA TVP


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.