Loading
http://szlaktradycji.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/1-dziedictwogk-is-124.jpglink
http://szlaktradycji.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/produkty-lokalne-2agk-is-124.jpglink
http://szlaktradycji.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/turystyka-wiejska-2gk-is-124.jpglink
http://szlaktradycji.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/imprezy-cykliczne-2cgk-is-124.jpglink
http://szlaktradycji.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baner-str-gl1gk-is-124.jpglink
http://szlaktradycji.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/jarmark 2014gk-is-124.jpglink

«
»
  1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5

Relacja z Festynu "Szlak Tradycji i Smaku"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wiele atrakcji i smakowitych degustacji czekało na odwiedzających Festyn promujący Szlak Tradycji i Smaku. Impreza odbyła się 18 maja 2013 r. na terenie Zespołu Pałacowego-Parkowego w Łysomicach...............

Był to punkt kulminacyjny projektu o tej samej nazwie, realizowanego wspólnie przez LGD „Ziemia Gotyku” i „Zakole Dolnej Wisły” ze środków PROW 2007-2013 w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy” (Oś 4. LEADER). Współorganizatorem festynu był Wójt Gminy Łysomice. Impreza miała na celu wypromowanie produktów i wyrobów lokalnych, a także usług osób należących do Szlaku Tradycji i Smaku, jak również zaprezentowanie się Stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gmin: Łysomice, Łubianka, Papowo Biskupie i Chełmża. Podczas imprezy każdy mógł spróbować z bogactwa potraw i wypieków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, zakupić lokalne dzieła rzemieślników, rękodzielników i artystów ludowych oraz wziąć udział w pokazach artystycznych i rękodzielniczych. Dla dzieci przygotowane zostały liczne atrakcje m.in. malowanie 10 metrowej kolorowanki, rzeźbienie, tworzenie batików woskowych na tkaninie oraz tor strażacki z przeszkodami.

Gminy tworzące LGD „Ziemia Gotyku” a więc Chełmża, Łubianka, Łysomice i Papowo Biskupie zorganizowały wspaniałe stoiska promocyjne z udziałem lokalnych organizacji, artystów, rzemieślników i rękodzielników.

Na stoiskach promocyjnych Gminy Łysomice, współorganizatora imprezy, swój dorobek zaprezentował się Zespół Szkół nr 1 w Łysomicach, a także pięć Kół Gospodyń Wiejskich, Koło Kobiet Aktywnych z Łysomic, Stowarzyszenie Odnowy Wsi Aktywnej oraz osoby prywatne prezentujące swoje wyroby.

Gminę Chełmża reprezentowały się przedstawicielki z Kół Gospodyń Wiejskich z Głuchowa, Kiełbasina i Nawry, a także Centrum Inicjatyw Kulturalnych z Pracownią Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „MALWA” z Zelgna. Artystki z Pracowni podczas trwania festynu prezentowały swoje umiejętności w formie pokazów rękodzieła włączając w wytwarzanie pięknych kwiatów uczestników imprezy.

Na stoisku Gminy Łubianka swoje produkty zaprezentowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Łubianki i lokalnych stowarzyszeń.

Natomiast aktywne Panie z Klubu Seniora „Malwa” i Koła Gospodyń Wiejskich z Papowa Biskupiego prezentowały rękodzieło i smaczne potrawy lokalne na stoisku Gminy Papowo Biskupie. Ubogaceniem stoiska była prezentacja produktów i wyrobów pszczelich z gospodarstwa pasiecznego Państwa Bukowskich. Każdy odwiedzający to stoisko mógł własnoręcznie wyrobić świeczkę woskową. A wspaniałe rzeźby Pana Mielcarskiego powstawały na oczach odwiedzających.

Ciekawe stoiska zorganizowali także: karczma „Siwy Dym” z Łysomic, piekarnia STAN-MAR z Czarża, Stowarzyszenie Odkrywców Kon-Tiki z Lulkowa, „Lody z rolniczej zagrody” z Kończewic, Gospodarstwo Agroturystyczne „Relax” z Gostkowa.

Natomiast pod namiotami LGD „Ziemia Gotyku” swoje prace prezentowały arystyki malarki Stanisława Kardas z Łubianki i Lidia Lankauf z Lulkowa.

Nasz partner projektu współpracy LGD  „Zakole Dolnej Wisły” zorganizowało stoisko z produktami tradycyjnymi – wędlinami, chlebem z pieca, miodami i powidłami.

Impreza wyróżniła się bogatym programem artystycznym na scenie, dzięki którym uczestnicy mogli poznać przegląd twórczości artystycznej z terenu Gmin Partnerskich „Ziemi Gotyku”. Wystąpiły następujące zespoły i grupy artystyczne: „Łubianioki” wraz z zespołem Alebabki z Łubianki, zespół Klubu Seniora „Malwa” z Papowa Biskupiego, zespół dziecięco-młodzieżowy „Niezapominajki”, wystąpiły również dzieci z Łysomic, Łubianki i Papowa Biskupiego. Publiczność rozbawił Kabaret „Pod Gruszą” wraz z KGW Kuczwały i KGW Łubianka przedstawiając balet „Jezioro Łabędzie”. Dodatkowo akcenty kujawskich tradycji i twórczości zaprezentował zaproszony zespół z Kruszyna koło Włocławka „Kruszynioki”.

Pod koniec zabawy zostały przeprowadzane trzy konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Pierwszy z nich „Znajomość gwary Chełmżyńskiej”, polegał na przetłumaczeniu słów z gwary chełmżyńskiej, co okazało się niezwykle trudnym zadaniem i nie każdemu udało się rozszyfrować trudne słowa. W kolejnym konkursie „Atrakcje na Szlaku Tradycji i Smaku” każdy uczestnik musiał odpowiedzieć na trzy pytania, które dotyczyły zabytków, produktów i usług będące na Szlaku Tradycji i Smaku. Na koniec rozstrzygnięto konkurs na najciekawsze stoisko z produktami lokalnymi. Wszyscy uczestnicy imprezy na specjalnych kartach do głosowania musieli wybrać stoisko, które im się najbardziej podobało. W efekcie bezkonkurencyjne okazały się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łubianki. Drugie miejsce zajął Klub Seniora „MALWA” z Papowa Biskupiego, a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich „Alebabki” z Ostaszewa. Uczestnicy głosujący na najlepsze stoisko mieli również szanse na wygranie wspaniałej nagrody, jaką był mikser firmy Zelmer.

Opracowanie: Marta Rzeźnik, Mariola Epa-Pikuła.


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.