Zamek Krzyżacki w Zamku Bierzgłowskim

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zamek został zaplanowany zgodnie z kształtem wzgórza, wzniesiony na planie nieregularnego czworoboku z dwoma prostopadłymi do siebie skrzydłami oraz z przedzamcza. 
Zbudowany został po 1270 r. z kamieni i cegły, składa się z zamku głównego (dom konwentu), przedzamcza, które otoczone było murem obwodowym i głęboką fosą zewnętrzną oraz wieży bramnej. Brama wjazdowa, zbudowana jest z ciosanego granitu i cegły, posiada dobrze zachowany ostrołukowy portal
z około 1300 roku z ceramiczną płaskorzeźbą przedstawiająca trzech rycerzy oraz częściowo zachowaną inskrypcją.
To najstarsza zachowana rzeźba na terenie Prus należąca do najcenniejszych dzieł ceramicznej plastyki średniowiecznej Europy. Zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. 
Znaczna przebudowa zamku miała miejsce w 1860 r., rekonstrukcja w 1908 r.

Od 1992 roku zamkiem zarządza Diecezja Toruńska, która prowadzi stopniowo prace restauratorskie. Działa tu Diecezjalne Centrum Kultury i Dom Rekolekcyjny. Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się w zamkowych murach kaplica pw. Matki Bożej i sala rycerska.
Zamek Krzyżacki dysponuje salą konferencyjną na 70 osób z zapleczem kuchennym oferującym całodzienne wyżywienie oraz pokoje mieszczące 52 osoby. Wnętrze zamku, nocleg, wynajem sal, udostępniane jest po wcześniejszym uzgodnieniu.

Gotycki zamek we wsi Zamek Bierzgłowski, w gminie Łubianka, to jedna z najstarszych obronnych dobrze zachowanych budowli krzyżackich na terenie Pomorza.

Kontakt:
Diecezjalne Centrum Kultury
Zamek Bierzgłowski

ul. Jagiellońska 2
87-152 Łubianka
tel. (56) 674 08 72
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.zamekbierzglowski.euEuropejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.