Ścieżka historyczno – przyrodnicza Grodno

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Ścieżkę można przemierzać zarówno pieszo, jak i na rowerze. Na początku ścieżki znajdują się: tablica informacyjna z opisem całej trasy, miejsca parkingowe dla samochodów osobowych (parking autokarowy znajduje się przy ośrodku w Zalesiu) oraz ławy piknikowe. Na 2 kilometrowej ścieżce historyczno-przyrodniczej zlokalizowanych jest 11 przystanków o tematyce przyrodniczej, leśnej, historycznej oraz wędkarskiej. Tematy poszczególnych punktów na trasie to m.in. las i jego dobra, ochrona przyrody w lasach, ochrona lasu, hodowla lasu, ols – siedlisko cenne przyrodniczo, odkrycia i badania archeologiczne – warowna osada z początków epoki żelaza, Jezioro Grodno i jego główne gatunki ryb. 
Orientacyjny czas zwiedzania dla wycieczek pieszych z przewodnikiem to około 2 godziny. Teren wokół ścieżki z pewnością wart jest bliższego poznania. Jest to obszar o bogatych walorach, zarówno historycznych jak i przyrodniczych. Ścieżka historyczno – przyrodnicza GRODNO kończy się w miejscu pradawnego osiedla obronnego położonego na półwyspie na Jeziorze Grodzieńskim. Na podstawie udokumentowanych prac badawczych archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wiadomo, że tutaj przed wiekami, wewnątrz opalisadowanej osady wzniesiono drewniane chaty i pomieszczenia gospodarcze. O dawnych śladach życia codziennego świadczą m.in. wyroby z brązu, potłuczone naczynia, kości i poroża. Osadę z lądem łączył 70-metrowy most. Wiek osiedla ustalono na podstawie badań dendrologicznych na lata 733 – 648 p.n.e., a więc ten sam okres dziejowy co osada w Biskupinie. Pod względem systematyki źródeł archeologicznych, odkrycie to łączy się z osadnictwem kultury łużyckiej. Istnieje możliwość zwiedzania ścieżki dla grup zorganizowanych cały rok po wcześniejszym umówieniu z leśniczym.
Ścieżka historyczno – przyrodnicza Grodno znajduje się na terenie Leśnictwa Gronowo, 7 km od Chełmży przy drodze publicznej Zalesie – Mirakowo.

Kontakt:
Leśniczy Leśnictwa Gronowo

Lucjan Opaliński
Nadleśnictwo Golub - Dobrzyń
tel. (56) 648 21 14, kom. 664 153 965
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.golub-dobrzyn.torun.lasy.gov.plEuropejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.