Kościół Gotycki w Kiełbasinie

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny położony jest na terenie Gminy Chełmża, w niewielkiej miejscowości o nazwie Kiełbasin. Historycy sztuki przyjmują, że kościół został zbudowany na początku XIV wieku, chociaż istnieją źródła datujące powstanie kościoła na koniec XIII w. Kościół gotycki zbudowany jest z kamieni polnych i cegieł, wyposażenie pochodzi głównie z okresu baroku. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVII w., na szczycie rzeźba Chrystusa Króla, a całość zdobi Trzynastu Apostołów (z Pawłem Apostołem i Maciejem włącznie). Boczne ołtarze, bogato zdobiona ambona oraz chrzcielnica z rzeźbioną sceną Chrztu Chrystusa powstały w tym samym czasie, co ołtarz główny.
Otoczenie, bogate wnętrze Kościoła, cmentarz, „Hubertówka” (miejsce spotkań leśników, mieszkańców) oraz przepiękny ogród możemy podziwiać poprzez wirtualny spacer na stronie internetowej. Poddanie kościoła pracom konserwatorskim oraz rewitalizacja jego otoczenia zaowocowały uhonorowaniem obiektu tytułem laureata ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany” w 2001 roku. Zwiedzanie kościoła trwa około 60 min. Po zwiedzaniu świątyni miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich może zaoferować turystom degustację lokalnych produktów. Istnieje możliwość przyjęcia grupy do 50 osób. Oferta dostępna jest dla zorganizowanych
grup turystów przez cały rok.

Kontakt:
Sołectwo Kiełbasin

87-140 Chełmża
kom. 781 983 321
kom. 665 528 512
www.kielbasin.twoje-miasto.plEuropejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.