Pastorówka w Zelgnie

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Zabytkowa pastorówka położona jest w miejscowości Zelgno w gminie Chełmża. Pastorówka, czyli dom mieszkalny służący jako mieszkanie dla pastora, została zbudowana w 1912 roku. W budynku znajdowała się również sala dla konfi rmowanych. Po prawej stronie pastorówki stał neogotycki kościół ewangelicki, który po wojnie został rozebrany. Z cegieł wybudowano szkołę, która funkcjonuje do dziś. Obecnie budynek pełni funkcje kulturalno - społeczne. Na parterze budynku funkcjonuje wyremontowana świetlica wiejska, natomiast na piętrze i poddaszu (obecnie nieużytkowane) przewidziano utworzenie biblioteki i izby muzealnej ziemi chełmżyńskiej. W obiekcie odbywają się spotkania mieszkańców, festyny integracyjne, imprezy kulturalne, wystawy lokalnych produktów kół gospodyń wiejskich i artystów z terenu LGD. W Zelgnie znajdują się, oprócz pastorówki, pozostałości zabudowy z przełomu XIX i XX wieku: kuźnia, mleczarnia i szkoła. Przy drodze do Witkowa znajdują się pozostałości cmentarza ewangelickiego. Istnieje możliwość zwiedzania obiektów przez grupy zorganizowane oraz zorganizowania degustacji lokalnych produktów przez Koło Gospodyń Wiejskich po wcześniejszym umówieniu z osobą odpowiedzialną  za ofertę. Oferta dostępna jest przez cały rok.

Po prawej stronie pastorówki stał neogotycki kościół ewangelicki, który po wojnie został rozebrany. Z cegieł wybudowano szkołę, która funkcjonuje do dziś.

Kontakt:
Justyna Błaszczyk
Jolanta Pawełczyk
Biblioteka Samorządowa w Zelgnie
Zelgno 16, 87-140 Chełmża
kom. 691 774 376
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.gminachelmza.plEuropejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.