Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zespół pałacowo-parkowy we wsi Ostromecko znajduje się w odległości 3 km od granicy bydgoskiej dzielnicy Fordon i 18 km od centrum Bydgoszczy. W sercu miejscowości nie sposób nie dostrzec bramy za którą rozpościera się widok na najokazalsze założenie rezydencjalne w Zakolu Dolnej Wisły.
W romantycznym parkowym otoczeniu królują dwa zabytkowe pałace. Pierwszy z nich, większy zwany Pałacem Nowym to efektowna rezydencja w stylu neoklasycystycznym wybudowana w latach 1832-1848 przez ówczesnego właściciela majątku Jakuba Martina Schoenborna.
Pod koniec XIX wieku za sprawą kolejnego właściciela hrabiego Albrechta von Alvenslebena architekturę pałacu wzbogacono o dwupiętrowe skrzydło w tak zwanym „kostiumie francuskim” łączącym style neorenesansowy i neobarokowy. Na początku XX stulecia rezydencję kolejny raz rozbudowano wedle projektu poznańskiego architekta Henryka Spiera o salę balową i tarasy ogrodowe. W tej postaci chociaż, nie bez zniszczeń budynek przetrwał do dziś.
Na prawo od głównego kompleksu pałacowego w głębi parku znajduje się starsza z budowli, mniejsza ale równie okazała zwana Pałacem Starym . Jest to piękny barokowy pałac, z elementami saskiego rokoka, z którego okien rozpościera się widok na dolinę Wisły. Budowla powstała za sprawą Bogdana Teodora Mostowskiego herbu Dołęga, kasztelana płockiego, który skromny szlachecki dwór przebudował w dwukondygnacyjny budynek z modnym ówcześnie ogrodem, przyozdobionym sadzawkami i fontannami. Rozbudowę kontynuował syn Mostowskiego Paweł Michał, późniejszy wojewoda pomorski.
Przekształcił on pałac w prawdziwie wielkopańską siedzibę w stylu warszawskiego rokoka.

Niebanalnej bryle Pałacu Starego uroku dodaje mansardowy dach odzwierciedlający ówczesną modę na chińskie motywy, podwójnie łamany zwieńczony rzeźbą orła.
Pałace otoczone są parkiem krajobrazowym w stylu angielskim wkomponowanym naturalną rzeźbę terenu, wyróżniającym się rozległymi połaciami trawników i pięknymi kompozycjami drzew.
Majestatyczne stuletnie dęby, sąsiadują tu z rozłożystymi kasztanowcami, modrzewiami, lipami, grabami, klonami i białymi topolami. U stóp Pałacu Starego rozpościera się jeden z nielicznych w Polsce ogród włoski w stylu renesansowym.
Obecnie oba pałace wraz z całym parkiem należą do Gminy Bydgoszcz, w imieniu której obiektem zarządza Miejski Ośrodek Kultury, starając się stworzyć mieszkańcom Bydgoszczy i okolic podmiejskie centrum kulturalne. W okresie wiosenno - letnim w parku odbywają się imprezy plenerowe: koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, warsztaty, konkursy i warsztaty plastyczne, plenerowe spotkania z poezją, imprezy rekreacyjno- sportowe. Na tarasie budynku podczas weekendów czynna jest letnia kawiarenka. Jesienią i zimą przestronne wnętrza pałacu stwarzają doskonałą okazję do organizowania aukcji dzieł sztuki, recitali
muzycznych, okolicznościowych bali a także prelekcji z dziedziny historii i archeologii oraz pokrewnych dziedzin nauki.
Dostępność: pałace i park są otwarte dla zwiedzających.

Ostromeckie ogrody to bardzo romantyczne miejsce. Można tutaj oddać się chwilom wytchnienia podczas spaceru krętymi alejkami, urządzać pikniki i relaksować się na łonie natury. Kompleks pałacowo -parkowy stał się również ulubionym miejscem przedślubnych plenerów dla wielu zakochanych par.

Kontakt:
Miejski Ośrodek Kultury
Zespół Pałacowo-Parkowy
w Ostromecku
ul. Bydgoska 9, 86-070 Dąbrowa
Chełmińska
tel. (52) 381 79 30
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.palacwostromecku.pl

​​


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.