Kościół w Grzybnie

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Kościółek w Grzybnie jest jednym z najpiękniejszych przykładów wiejskiej gotyckiej budowli sakralnej z użyciem kamienia polnego, jakie można zobaczyć na obszarze dawnej ziemi chełmińskiej. Świątynia pod wezwaniem Michała Archanioła została wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku. Należy ona do grupy kościołów salowych, opartych na rzucie prostokąta. Ciekawą formę ma wieża kościelna, u podnóża kamienna ze schodami grubości muru, zaś w górnej części – drewniana, o skomplikowanym układzie konstrukcji szkieletowej. Niezwykłą wartością artystyczną wyróżnia się bogato ukształtowany szczyt wschodni świątyni, nawiązujący do szczytu katedry chełmżyńskiej. Ten element architektury kościoła powstał w wyniku jego modernizacji w XV wieku, podczas której jako budulec wykorzystano cegłę. We wnętrzu pokrytym kolebką drewnianą znajduje się ołtarz główny z połowy XVII w. na którym wyróżnia się późnorenesansowy obraz Matki Boskiej Śnieżnej malowany na desce, ze złotym wytłaczanym tłem. Ołtarze boczne są rokokowe. Nie bez znaczenia dla wartości historycznej kościoła ma fakt, iż w latach 1893-1914 plebanem był tu Ksiądz Stanisław Kujot - wybitny historyk Pomorza, który odnowił i rozbudował świątynię o południową kruchtę. Grobowiec księdza można odnaleźć na przykościelnym cmentarzu.

Kontakt:
Parafi a pod wezwaniem
św. Michała Archanioła
Grzybno
86-260 Unisław
tel. (56) 686 80 19

​​


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.