Kościół w Unisławiu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jest najcenniejszym zabytkiem architektury Unisławia, usytuowanym w centrum wsi przy skrzyżowaniu dróg do Chełmna, Bydgoszczy i Torunia. Stanowi pamiątkę zamierzchłych czasów, związanych z początkami osadnictwa na tym terenie. Wzniesiony został pod koniec XIII wieku – w czasach zwierzchnictwa Zakonu Krzyżackiego. Po wypędzeniu Krzyżaków z ziemi chełmińskiej, co nastąpiło w 1466 r., wraz z wsią znalazł się w rękach kapituły chełmińskiej, a na początku XVI w. stanowił część włości biskupstwa chełmińskiego zorganizowanych w tzw. klucz starogrodzki. Konsekrowany został ponownie w 1728 roku, zapewne w związku z odbudową po wojnach szwedzkich. Kościół był wielokrotnie remontowany i rozbudowywany, jego obecny wygląd w kilku elementach przypomina średniowieczną gotycką świątynię jaką był pierwotnie. Najstarszym fragmentem jest zachowana do dzisiaj część frontowa obiektu zbudowana z polnych kamieni, a także część górna nawy oraz środkowa część ściany frontowej wymurowana z bloków granitowych. Na początki XX stulecia świątynia przybrała formę neogotycką, zachowując z pierwotnej budowli prezbiterium przekształcone na kruchtę wejściową i częściowo mury nawy. Dodana została część zachodnia z transeptem, prezbiterium i wieżą, których ściany zbudowano z cegły.

Wystrój wnętrza kościoła pochodzi z XVII i XVIII w. 
Warto tu obejrzeć barokowy ołtarz główny z bogatą dekoracją roślinną, wsparty kręconymi kolumnami oraz średniowieczną granitową kropielnicę.

Kontakt:
Parafi a Rzymsko - Katolicka
p.w. św. Bartłomieja Apostoła
Unisław
ul. Chełmińska 57
86-260 Unisław
tel. (56) 686 60 23

​​​


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.