Kościół w Kokocku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W miejscowości Kokocko tuż przy drodze wojewódzkiej nr 550 uwagę przykuwa jedyny na ziemi chełmińskiej szkieletowy zbór ewangelicki, obecnie będący świątynią katolicką. Kościół datowany na 1834 rok w stylu klasycystycznym zbudowany został głównie z drewna. Stanowił niegdyś kulturowe i religijne centrum okolicznych wsi, toteż mimo powodzi, jaka nawiedziła te tereny w 1855 roku, został starannie przez wiernych odbudowany. Zbór ten wzniesiono na planie wydłużonego prostokąta z ryzalitem wejściowym, ponad którym znajduje się wieża spełniająca funkcję dzwonnicy.
Całość korpusu i wieżę pokrywają dwuspadowe dachy pokryte dachówką. Wyjątkowego charakteru budowli nadaje szkieletowa konstrukcja ścian o ceglanym wypełnieniu pokrytym tynkiem w białym kolorze. W elewacjach bocznych dzielonych na dwie kondygnacje znajduje się po siedem prostokątnych okien zwieńczonych gzymsami. Wnętrze kościoła kryte jest stropem, a doryckie dwukondygnacyjne kolumny dzielą je na trzy nawy. W części zachodniej zboru znajduje się chór muzyczny, a po jego przeciwległej stronie ołtarz w stylu klasycystycznym, który z niewielkimi zmianami przetrwał do dziś.

Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kokocku jest kościołem  filialnym Parafi i pod wezwaniem św. Barbary w Starogrodzie.

Kontakt:
Parafia
pod wezwaniem
św. Barbary
Starogród 49
86-200 Chełmno
tel. (56) 676 31 32

​​​


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.