Kościół w Trzebczyku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przydrożna kapliczka w miejscowości Bajerze może posłużyć jako drogowskaz wiodący w kierunku Trzebczyka. Z oddali wśród drzew wyłania się strzelista wieża niewielkiego kościółka. Docierając na miejsce napotykamy osamotnioną świątynię otoczoną niewielkim parkiem. To neogotycki ceglany kościół wzniesiony w 1890 roku, który został zbudowany na rzucie prostokąta, na zewnątrz otoczony dwuskokowymi szkarpami. Szczególną uwagę przyciąga charakterystyczna kwadratowa, trójkondygnacyjna wieża przechodząca w górnej partii w ośmiobok kryty ostrosłupowym dachem, a od wschodniej strony - pięciobocznie zamknięte prezbiterium, do którego przylega zakrystia. 
Kościół posiada skromne neogotyckie wyposażenie, które pochodzi z okresu jego budowy: dwa ołtarze boczne, ambonę, feretron oraz chór muzyczny.
Do okresu powojennego był świątynią ewangelicką, obecnie stanowi kościół fi lialny p.w. św. Józefa Robotnika w Trzebczyku Parafi i Wniebowzięcia NMP w Trzebczu Szlacheckim. 

Kontakt:
Parafi a Wniebowzięcia N.M.P.
Trzebcz Szlachecki 4
86-253 Kijewo Królewskie
tel. (56) 686 72 69

​​​​


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.