Zespół dworski w Trzebczu Szlacheckim

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W pobliżu kościoła w Trzebczu Szlacheckim znajduje się dwór, jaki w połowie XIX wieku został wzniesiony przez ówczesnego właściciela majątku – Ludwika Romualda Ślaskiego. Do czasów II wojny światowej losy posiadłości z zespołem dworskim wiążą się z historią rodziny Ślaskich, znanych w regionie mecenasów kultury, zaangażowanych w życie polityczne i walkę o polskość. W latach 80-tych XIX w. w tej wiejskiej rezydencji gościło wiele sławnych osobistości, takich jak językoznawca Kazimierz Nietsche, malarz Józef Wodziński i Józef Fałat, czy wreszcie Henryk Sienkiewicz. Jak wspomina Maria Ślaska, żona ostatniego przedwojennego właściciela majątku, Sienkiewicz pisał tu m. in. „Krzyżaków”.
W 1939 roku posiadłość została ograbiona przez Niemców. Po zakończeniu II wojny światowej rodzina Ślaskich już tu nie wróciła. Pałac stał się własnością Skarbu Państwa, utworzono tu szkołę podstawową, a ziemię w latach 70-tych przekazano pobliskiemu PGR-owi w Stablewicach.
Pierwotny dwór był parterowy, późno klasycystyczny, z pięterkiem na facjacie i dobudowaną ofi cyną. Obecnie piętrowy gmach, dwutraktowy z sienią na osi, w której ściany wmurowano dwa kamienne gotyckie wsporniki, z płaskorzeźbioną dekoracją roślinną i płytką ceramiczną z reliefem jelenia i orła, prawdopodobnie z XVI w.   

Park otaczający dwór jest otwarty, to nostalgiczne miejsce zaprasza do spacerów, w powietrzu unoszą się opary historii, a jej świadkami są stare, pomnikowe drzewa, których wiele można tu zobaczyć.

​​​​


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.