Pałac w Bajerzu

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Na skrzyżowaniu dróg w miejscowości Bajerze wystarczy udać się w kierunku Trzebczyka, aby za jedną chwilę stać u bramy imponującej budowli, jaką z pewnością jest tutejszy pałac.
Wzniesiony został pod koniec XIX wieku. Murowany z cegły, na nieregularnym planie, składa się z dwukondygnacyjnego korpusu głównego, czterokondygnacyjnej wieży umieszczonej w części północnej i dwóch parterowych przybudówek, z których południową pokrywa okazały taras. Pałac posiada otynkowane i elewacje, oraz liczne ozdobne elementy, które w ostatnich latach zostały odrestaurowane. Pierwszym właścicielem pałacu był Ernst Antal, zaś w okresie międzywojennym Henryk Hoffman.
Po wojnie w pałacu mieściła się szkoła dla dziewcząt, potem szkoła rolnicza, a następnie Spółdzielnia Kółek Rolniczych.
W 1992 roku posiadłość w Bajerzu stała się własnością Towarzystwa Apostolskich Pomocnic, które przekształciło się w Towarzystwo Błogosławionego Zefi ryna. Jego imię nosi urządzony obecnie w pałacu Dom Rekolekcyjny dla rekolekcji zamkniętych. W jednym z większych pomieszczeń mieści się kaplica pw. Chrystusa Króla, będąca pod opieką księży związanych z Lefebrystami.

Pałac otacza okazały park krajobrazowy z pierwszej połowy XIX wieku o powierzchni 3,4 ha. Wśród urokliwych alejek można odnaleźć kilka pomnikowych okazów drzew.

Kontakt:
Przeorat i kaplica
p.w. Chrystusa Króla
Bajerze 36
tel. (56) 686 72 71

​​​​


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.