Kościół w Kijewie Królewskim

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Są na szlaku Tradycji i Smaku takie miejsca, gdzie materialne oblicza historii wciąż silnie oddziaływają na wyobraźnię człowieka. Tak jest w Kijewie Królewskim, gdzie wznosi się piękny gotycki kościół zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku z kamienia polnego (dziś kamienno-ceglany). Zniszczony przez pożar w 1616 r., został w 1645 r. oddany pod zarząd chełmińskim dominikanom i był przez nich odbudowany w 1674 r., po czym nastąpiło jego ponowne poświęcenie. Zachowała się tablica upamiętniająca to wydarzenie. Wtedy też w miejscu poprzedniego dobudowano nowe prezbiterium i podwyższono zakrystię. Kwadratowa, drewniana wieża o konstrukcji słupowej powstała w 1757 roku, o czym świadczy blaszana chorągiewka z tą datą, będąca jej zwieńczeniem. Świątynię gruntownie odnowiono w 1900 r. Z zamierzchłych czasów zachowało się kilka zabytków wyposażenia kościoła. Najcenniejsza jest naturalnych rozmiarów pieta z lat 1380-90. Na uwagę zasługuje również rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z lat 1420-30 oraz XVI-wieczne zabytki: krucyfi ks, rzeźba Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty z Grupy Ukrzyżowania.

Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest naturalnych rozmiarów pieta z końca XIV wieku.

Kontakt:
Parafi a rzymsko-katolicka
pod wezwaniem
św. Wawrzyńca
86-253 Kijewo Królewskie
tel. (56) 686 70 39

​​​​


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.