Kościół w Topolnie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kościół w Topolnie to cenny przykład pomorskiej architektury barokowej, który wyróżnia kontrast ceglanej, nieotynkowanej elewacji zewnętrznej z otynkowanymi elementami.
Kościół wzniesiono w latach 1681-1683 z fundacji braci Adama Konarskiego, proboszcza fromborskiego, kanonika płockiego i sekretarza królewskiego oraz Andrzeja Konarskiego, właściciela Topolna. Do kasaty zakonu w 1811 r. kościół należał do Ojców Paulinów, którzy przybyli tu z Częstochowy. To oni zapoczątkowali
złoty wiek rozwoju parafi i i Sanktuarium Maryjnego. W bogatym wnętrzu świątyni znajduje się barokowy ołtarz główny, którego najcenniejszym elementem jest z Cudowny Obraz Matki Boskiej namalowany w XVI w. na świerkowym drewnie w stylu jasnogórskim. Niemal cały wystrój kościoła pochodzi z końca XVII w.: ołtarze boczne z rzeźbami i obrazami, ambona, chrzcielnica oraz drewniany chór muzyczny. Tuż przy kościele znajduje się niewielka dzwonnica, której dzwon odlał w Gdańsku w 1744 r. ludwisarz Jan Gotfryd Schlaubitz.

Otoczony murem kościół stanowi jeden z najciekawszych zabytków architektury na lewym brzegu Wisły.

Kontakt:
Parafi a rzymsko-katolicka
p.w. Nawiedzenia NMP
Topolno 48
86-120 Pruszcz
tel. (52) 33 20 693
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

​​​​


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.