Zespół pałacowo-parkowy w Topolnie

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Przemierzając malownicze okolice Topolna warto pozwolić sobie na chwilę zadumy podczas spaceru zabytkową aleją lipową, jaka wiedzie do tutejszego klasztoru. Trafi ć tu nie trudno, bowiem miejsce to znajduje się w bliskim sąsiedztwie kościoła.
Zespół pałacowo-parkowy w Topolnie należący do Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej to pozostałość po jednej z najstarszych rezydencji polskich w Prusach Zachodnich. Pałacyk wraz z dworskimi zabudowaniami wzniesiony został w 1891 roku przez ówczesnego właściciela Topolna – Włodzimierza Kublickiego – Piottuch. Jego „resztówkę” po wcześniejszym rozparcelowaniu majątku przez kolonistów niemieckich w 1921 roku kupiła Maria Karłowska założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, jako miejsce działalności resocjalizacyjnej dla dziewcząt. Praca w gospodarstwie prowadzonym przez siostry stanowiła najlepszą metodę wychowawczą . W okresie II wojny światowej w budynku pałacu mieścił się sztab wojsk niemieckich, zaś na piętrze ulokowano obóz dla jeńców wojennych. Po wojnie część folwarku wydzielono z przeznaczeniem na PGR, natomiast dwór i park pozostawiono pod opieką Sióstr Pasterek, których zakon mieści się tam do dnia dzisiejszego.

Przed wejściem do klasztoru na uwagę zasługuje zabytkowa romańska kropielnica pochodząca najprawdopodobniej ze Wzgórza św. Rocha.

Kontakt:
Zgromadzenie
Sióstr Pasterek
od Opatrzności Bożej
Topolno 45
86-120 Pruszc


Od 2001 roku obszar ten stanowi własność Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły.

Kontakt:
Towarzystwo Przyjaciół
Dolnej Wisły
ul. Młyńska 4
86-111 Gruczno
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.tpdw.pl

​​​​


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.