Biesiada Królewska w Kiełpiu

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W miejscowości Kiełp, malowniczo położonej na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego corocznie, w połowie września odbywa się Biesiada Królewska – impreza promująca bogactwo kulinarne, przyrodnicze i turystyczne okolic. 
W pobliżu bowiem znajdują się dwa rezerwaty przyrody – „Zbocza Płutowskie” i „Płutowo”, których wyjątkowe walory przyrodnicze można podziwiać, biorąc udział w rozpoczynającym imprezę rajdzie pieszym wiodącym przez teren rezerwatów.
Biesiada odbywa się na terenie „Osady Kiełp” - miejsca otoczonego palisadą, stylizowanego na dawną osadę, z ławami, stołami biesiadnymi i murowanym grillem. Najważniejszy punkt to smażenie powideł królewskich, tak jak tradycja nakazuje w kuprowym (miedzianym) kotle, na ogniu podsycanym drewnem liściastym.
Zapach unosi się wokół, dodając atmosferze tego miejsca swojskości. Całość imprezy dopełniają quizy i konkursy dla dzieci i dorosłych, występy muzyczne oraz degustacje potraw tradycyjnych przygotowywanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełpiu. Na stoiskach z produktami lokalnymi można nabyć Miody z Rejonu Dolnej Wisły oraz posmakować pysznego smalcu z lubczykiem z Brzozowa. Festyn urozmaicają pokazy dawnych metod kiszenia kapusty, wyrabiania masła oraz parowania ziemniaków. Wspaniałą atrakcją dla najmłodszych są przejażdżki bryczką po zakątkach wsi.

Biesiada Królewska to pożegnanie lata, wspomnienie jego smaków i barw oraz jednocześnie powitanie jesieni, która roztacza bogactwo swych darów, jakich na suto zastawionych stołach tu nie brakuje.

Kontakt:
Gmina Kijewo Królewskie
ul. Toruńska 2
86-253 Kijewo Królewskie
tel. (56) 686 70 27
kom. 607 597 407


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Tytuł projektu: „Szlak Tradycji i Smaku”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres

 86-253 Kijewo Królewskie ul. Chełmińska 7

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.